Boj o dieťa - víťazi a porazení

Autor: Ladislav Hribik | 20.5.2016 o 10:50 | Karma článku: 4,40 | Prečítané:  546x

Na zmenu pomerov treba legislatívne, ale hlavne personálne zemetrasenie.Nepomôžu ani osobitné parlamentné výbory ani ďalšie úrady pre práva dieťaťa, kým túto prácu budú vykonávať ľudia, ktorí k nej nemajú vzťah ani predpoklady 

Slovensko má po hokejistoch opäť o čom rozprávať. Násilné odobratie dieťaťa v škole zobudilo širokú škálu tých, čo kompetenčne alebo nekompetenčne majú k tomu čo povedať. Súdy, sociálka, prokuratúra, poslanci, psychológovia, advokáti, dokonca aj prezident republiky, ale aj prostí ľudia vyjadrujú názor nad tým, čo sa stalo. Mám obavu, že po niekoľkých dňoch tento tzv. šum opadne a preberať sa bude nejaká nová kauza. Pritom sa podobné javy takmer cyklicky opakujú v spoločnosti, ktorá síce deklaruje  ako jej záleží na deťoch, v skutočnosti je však veľa vecí naopak.

Už v prípade odobratých detí Ivany Bóorovej, alebo v prípadoch po nej malo nastať v sociálno právnej ochrane poriadne zemetrasenie. A myslím že nielen legislatívne ale aj personálne práve tam, kde sa touto problematikou majú zaoberať. V škole ma kedysi učili, že je rozdiel medzi povolaním a zamestnaním.Povolaniu sa venujeme s nadšením, presvedčením, ochotou a vierou, že to čo robíme, robíme najlepšie.

Zamestnanie nám vysvetľovali ako miesto, kde poberáme plat, hoci nás práca neuspokojuje a odpracujeme si svojich osem hodín. Ten druhý prípad mi pripadá ako stav sociálno právnej ochrany vo viacerých prípadoch. Tí ktorí v nej pracujú sa isto ohradia, ja mám však podobnú skúsenosť a ako sa vraví, niet nad to, ak to osobne prežijete. Po rozpade prvého manželstva som po čase uzatvoril druhé a manželka doň priviedla zlatého chlapčeka, ktorý v tom období mal štyri roky.

Čakali sme spoločný prírastok, žiaľ často v nemocnici kvoli rizikovému tehotenstvu. V tom období otec dieťaťa ktorý sa nezmieril s rozvodom a odchodom matky podal predbežné opatrenie na zverenie dieťaťa do opatery s odôvodnením, že sa matka o dieťa nestará, že mu dieťa necháva v opatere, používa alkohol a po večeroch sa nezdržiava doma. Pravda bola taká, že matka v tom období bola už vydatá za iného muža s ktorým bývala v spoločnej domácnosti a s ňou aj maloletý syn.

Ani to nebránilo kolíznej opatrovníčke tzv. vykonať šetrenie pomerov a dať za pravdu otcovi.  Podobnú "profesionalitu" sme mohli vidieť pred pár dňami v televízii. Osoba platená z peňazí daňových poplatníkov , ktorá vykonáva prácu nie ako povolanie ale ako zamestnanie odborne vyhodnotlila záujem dieťaťa tak, že ho odtrhla od matky, ktorá v tom čase bojovala o svoj a druhý nenarodený život. Aj ke´d po strastiach, peripétiach a súdnych naťahovaniach spravodlivosť dosiahla svoje, nik zo zainteresovaných sa slovkom neospravedlnil za konanie ktoré malo reprezentovať záujem dieťaťa.

Takýchto prípadov poznám viac.A dnes je tu ďalšie odoberanie. Ukazujeme prstom na angličanov a nórov, no doma si nevieme poriadok urobiť. Práve preto som presvedčení, že ľudia budú tomuto štátu veriť aj vtedy, ak ho budú reprezentovať ľudia, ktorí túto prácu vedia a chcú robiť. Pre ktorých bude povolaním so všetkým čo prináša. Pre ktorých nebude len osemhodinovým limitom pre príjem zo zamestnania. Mám však obavy, že medializovaným prípadom sa takéto prípady neskončia. Hore som to uviedol: k tomu treba nielen legislatívne, ale hlavne personálne zemetrasenie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?