A čo napríklad zdravotné sestry - pán Crmoman?

Autor: Ladislav Hribik | 14.9.2016 o 13:57 | Karma článku: 11,53 | Prečítané:  474x

Autoritu si človek nevynúti, ani ju neprinesú mikrofóny pred ústami, ani vystatovačné ultimáta. Ako rodič školákov a manžel by som odkázal iniciatívnemu pánovi v školstve: sadnite si na riť pán Crmoman!

Isteže, ako napísali aj iní, učiteľ si zaslúži spoločenské uznanie a odmenu za svoju prácu. Skupina učiteľov podľa mojej mienky sa sama vymedzuje voči ostatným svojim kolegom. Nielen požiadavkami, ale aj charakterom komunikácie, charakterom požiadaviek ktoré sú čoraz viac ultimatívne. Mám rád učiteľské povolanie, moja mama bola učiteľka, najstarší syn má pedagogické vzdelanie a som otcom dvoch malých školákov a denne komunikujem so školou. Viem, čo všetko musím týmto drobcom do školy priniesť, kúpiť, čo sa v škole odohráva. Poznám ich učiteľov a verte, sú napriek svojej náročnej práci ochotní a málo – málokedy zamračení. Myslím si, že preto, lebo svoju prácu berú ako povolanie a poslanie a nie ako zamestnanie. Pán Crmoman vystupuje s požiadavkami na zvyšovanie platov, ktoré samozrejme podporujú ďalšie vznešené požiadavky navýšenie finančných zdrojov do školstva apod. Viete pán Crmoman, moja manželka je zdravotná sestra, ktorá pracuje na 12 hodinové smeny. Nemá 10 týždňov dovolenky ako vy, nevystupuje pred kamerami s tým, aké má náročné povolanie. Nemá každú sobotu a nedeľu voľnú ako vy. O letných a zimných prázdninách sníva už iba pri spomienke na školské časy. A verte, má oveľa menší plat ako vy. Namiesto sláka a huslí berie do rúk infúzie, injekcie, obväzy, krmí nevládnych pacientov, nemá čas na obedňajšiu prestávku a večer po smene má na starosti ďalšie tri deti doma. Ak je tá vaša práca tak neohodnotená, vymeňte si ju prosím s ňou. Ja ju budem rád vidieť každý víkend doma a tých desať týždňov si ju decká konečne užijú. Tých sestier v nemocniciach je oveľa viac, dokonca omnoho viac ako vás teraz nespokojných učiteľov. Majú nižšie platy – a poviem to na plné ústa – zodpovednejšiu prácu, za ktorou je starosť a zodpovednosť o ľudský život. Vážim si pána predsedu odborov, ktorý povedal, že nejdú do štrajku, pretože podpísali niečo, čo treba dodržiavať. Viete, ak ste sa dali na dráhu učiteľa, je to tiež poslanie.  Každý raz ochorie a aj zostarne a možno až vtedy si začne všímať tých druhých a nepozerá iba na seba. Možno si aj Crmomanovia všimnú, že v tejto spoločnosti sú aj iné profesie, ktoré si zaslúžia viac. A ak by sa rozbehla nejaká celospoločenská diskusia, tak verte, učitelia by na prvom mieste neboli. Hoci, hovorím to vážne, tí obetaví, láskaví a pedagogovia s veľkým P si ohodnotenie zaslúžia. Keď som chodil ešte na ZDŠ, tak sme mali rešpekt pred učiteľom hudobnej výchovy, pretože to bola autorita, ktorú zo seba vyžaroval na každom kroku. Autoritu si človek nevynúti, ani ju neprinesú mikrofóny pred ústami, ani vystatovačné ultimáta. Ako rodič školákov a manžel by som odkázal iniciatívnemu pánovi v školstve: sadnite si na riť pán Crmoman!

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Môže sa ľahko stať, že českú vládu povedie Slovák

Dôvody, pre ktoré by väčšina Čechov mala závidieť Slovákom ich politiku. Preferencie potvrdzujú, že tretina ľudí si ešte nevybrala.

ŠPORT

Milióny na jeho plat? Prieskumy ukázali, že Sagan sa oplatí

Tím Bora-Hansgrohe zhodnotila prvú sezónu v najvyššej lige, očakával viac.


Už ste čítali?