Anjeli alebo podvodníci?

Autor: Ladislav Hribik | 20.9.2016 o 10:30 | (upravené 22.9.2016 o 11:55) Karma článku: 9,73 | Prečítané:  441x

"... prispejte na onkologické dieťa." Ak dokáže spoločnosť dávať tisíc euro na hlavu za mesiac za to, aby vyliečil zo závislosti narkomanov, dokáže nájsť peniaze aj pre tie deti. Netreba pochybných pouličných zberačov.

Postávajú každý deň pred poštou, pred nákupnými centrami s pokladničkou v ruke. Rýchlo pozdravia a oslovia vás: „Prispejte na detskú onkológiu. Prispejte na liečenie onkologického dieťaťa.“ Koho nechytí za srdce osud drobných telíčok, ktoré vystierajú svoje unavené ruky a dívajú sa na vás vpadnutými očami. Tak malé, bezbranné a tak ťažko skúšané životom. Jedni pozbierajú drobné v peňaženke a mlčky ich vložia do drobnej pokladničky, iní prejdú nevšímavo. Prispieval som aj ja, raz druhýkrát, tretíkrát. Potom som sa opýtal na akú onkológiu peniaze zbierajú, na akého pacienta. A začalo vykrúcanie. Pani sa obrátila chrbtom a prestala javiť záujem o dialóg aj o príspevok. Iba som chcel vedieť na koho tá zbierka naozaj je. Podelil som sa s tou skúsenosťou so známymi a tí, ktorí nabrali odvahu opýtať sa, mali takú istú skúsenosť. Zbierky sa nám rozmohli a najlepší útok na city ľudí je cez choré deti. A pritom často sú zbierky na úplne iný účel. Klobúk dole pred ľuďmi, pre ktorých je poslaním pomoc slabším a chorým, pred tými, ktorí na to majú a tými, ktorí nemalú časť svojej energie vynakladajú na pomoc deťom. Zdá sa mi však, že všade tam kde zlyháva nielen spoločenská kontrola sa nájdu takí, ktorí na tom jednoducho ryžujú. Prečo by sa inak hanbili za to, aby ukázali čo je skutočným dôvodom ich zbierkovej činnosti.

Druhým dôvodom, prečo som sa rozhodol napísať tento blog je fakt, že aj keby som vo vyššie uvedených riadkoch nemal pravdu a všetky tie postávajúce figúry mali naozaj zo srdca ušľachtilý cieľ pomáhať onkologickým deťom, tak je smutné že deti máme liečiť cez ulicu. Zbierať peniaze tam kde zlyháva zdravotný systém. Čo zdravotný? Celý systém. Podľa mojej mienky by liečba onkologických pacientov a zvlášť detí mala mať prioritu číslo jeden v tejto spoločnosti a akékoľvek polemiky o finančných zdrojoch majú byť nepodstatné. Možno by práve taký jav vymizol z ulíc.

Od tejto skúsenosti neprispievam. Vnútorne som zápasil s pocitom, že nechcem pomôcť. Prešiel som cez to tak, že som si uvedomil, že akúkoľvek adresnú pomoc by neodmietol žiadne racionálne a emočne zmýšľajúci človek. Nebudem však prispievať na účty pochybných zberateľov, ktorí si na ľudskom nešťastí urobili biznis.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Jednému sa nepáčili praktiky radnice, ďalší začal z idealizmu. Mladí na politiku nezabudli

Na Slovensku sú stále tisíce mladých, ktorí vidia zmysel v upozorňovaní na prešľapy politikov.

SVET

Le Penová nie je Trump. Prečo sa prieskumy tentoraz nezmýlia

Vo Francúzsku by sa už nemali mýliť.

DOMOV

Na Slovensku zistili prvý prípad dovlečeného ochorenia osýpok

Nakazeným je 25-ročný Talian, ktorý študuje v Košiciach.


Už ste čítali?